Haberler

"İfade özgürlüğü adıyla provokasyon yapılıyor"

Haber Tarihi: 16.01.2015

"İfade özgürlüğü adıyla provokasyon yapılıyor"

Fransa İslamofobiye Karşı Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri, Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan karikatürlerle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Zekri, Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan karikatürlerle ''ifade özgürlüğü'' kapsamında provokasyon yapıldığını belirtti.

Fransa İslamofobiye Karşı Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri, Charlie Hebdo mizah dergisinin geçen haftaki terör saldırısının ardından çıkardığı ilk sayıda yayımladığı karikatürlerin kabul edilemez olduğunu belirterek, "Müslümanlara yönelik provokasyonlar, 'ifade özgürlüğü' kapsamında yürütülüyor" dedi.

Fransa'daki Müslüman toplumunun önemli temsilcilerinden Zekri, Paris'teki terör saldırıları sonrası başlayan ifade özgürlüğü tartışmaları AA muhabirine değerlendirdi.

Derginin son sayısının kapağında Hz. Muhammed'in tasvir edilme şeklini hakaret olarak algıladıklarına dikkati çeken Zekri, "Fransa'da birçok Müslüman gözyaşı dökerek af dileyen peygamber karikatürünü kabul etmiyor" dedi.

Zekri, her özgürlükte olduğu gibi ifade özgürlüğünde de sınırlar olduğunu vurguladı. Dini hassasiyetleri hedef alan bir saldırının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine işaret eden Zekri, "İfade özgürlüğü ötekinin haysiyetine dokunduğunuz zaman biter. Bu özgürlük, her şeyi yapabileceğiniz ve söyleyebileceğiniz anlamına gelmiyor" ifadelerini kullandı.

Charlie Hebdo, "kardeşlik" prensibini zedeledi

Fransa'da cumhuriyetin üç temel ilkesinin "Özgürlük", "Eşitlik" ve "Kardeşlik" olduğunu hatırlatan Zekri, Charlie Hebdo'nun yayımladığı son karikatürlerle cumhuriyet ve kardeşlik ilkelerini çiğnediğini belirtti. Siyasetçilerin devreye girmesi gerektiğini belirten Zekri, politikacıların dine hakaret içerikli yayınları şiddetle kınaması gerektiğini ifade etti.

Karikatürlerin Türkiye'de yayınlanması benim için sürpriz oldu

Abdullah Zekri, Fransız mizah dergisinin son sayısından seçilen bazı karikatürlerin Türkiye'de yayımlanmasını şaşırtıcı bulduğunu belirtti. Zekri sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye gibi Müslüman bir ülkede prensip olarak Charlie Hebdo dergisinin İslam'a hakaret eden karikatürlerinin yayınlanması benim için sürpriz oldu."

Müslümanlara karşıtı eylemlerde artış

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün Paris'teki Arap Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada "İslam karşıtlığına da tıpkı anti-semitizm gibi tepki gösterilmeli ve cezai yaptırım uygulanmalı" ifadesini kullanmıştı.

Ancak İçişleri Bakanlığı verilerine göre Charlie Hebdo saldırısının ardından Fransa'da Müslümanlara yönelik saldırılarda yüzde 50 artış kaydedildi.

Fransa İslamofobiye Karşı Gözlemevi ise Paris'teki terör saldırıları sonrası Müslümanlara yönelik 21 silahlı ve bombalı saldırı girişimi düzenlendiğini ve 33 sözlü saldırının da resmi kayıtlara geçtiğini açıkladı.