Haberler

"Erkek için de en büyük kariyer babalıktır"

Haber Tarihi: 03.01.2015

"Erkek için de en büyük kariyer babalıktır"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kariyer tartışmalarına yeni bir boyut kazandırdı. "Annelik en önemli kariyerdir" açıklamalarını eleştiren yazar Elif Şafak’a Edirne’den cevap veren Bakan Müezzinoğlu, bir erkek için de babalığın en önemli kariyer olduğunu söyledi.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, 2015 yılının ilk basın toplantısını Edirne’de gerçekleştirdi. Kent merkezinde ve ilçelerinde bir dizi ziyarette bulunmak üzere gelen Müezzinoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"FARKLI DÜŞÜNCELER EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZDİR"

Bakan Müezzinoğlu, "Annelik en büyük kariyerdir’" açıklamasının yazar Elif Şafak tarafından olumsuz şekilde eleştirilmesinin sorulması üzerine, "Arkadaşlar şimdi bakın, Cenab-ı Allah milyarlarca beyin vermiş, milyarlarca düşünce tarzı vermiş ve hayat felsefesi, dünya görüşü vermiş. Dolayısıyla Elif Şafak’la ben aynı düşünceye sahip olacağım diye bir şey yok. Birbirimizden farklı düşünebiliriz. Zaten zenginlik buradadır. O farklı düşünecek, ben farklı düşüneceğim, bu salondakiler farklı düşünecek ama ortak bir noktaya geleceğiz" şeklinde cevap verdi.

Annelik bir kariyerdir

"BEN İYİ BİR BABAYSAM..."
Annelik kadar babalığın da çok değerli olduğunu vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, "Analığın üzerinde güçlü bir kariyer görmüyorum. Analık bir kadın için en önemli kariyer. Bir erkek için de ben babalığın üzerinde bir kariyer görmüyorum. Bakanlık da hikaye, vekillik de hikaye ama ben iyi bir babaysam işte en büyük kariyer bu" dedi.

Bir muhabirin, ‘Anne olamayanlar için durum nasıl olacak?’ sorusuna ise Bakan Müezzinoğlu, "Olamayanla bir şeyimiz yok ki. Anne olamayanı suçlayacak değiliz. Anne olmayı değerli kılmak, değerli görmekten, anne olamayanı suçlu görmek anlamına çıkarıyorsanız, Elif Şafak gibi yine farklı düşünceniz olmuş oluyor" diye cevap verdi.

MÜEZZİNOĞLU’NA DESTEK
41 senelik evli olduğunu ve 2 çocuğu bulunduğunu belirten mağazacı Ayla Sansı, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun ‘Annelik en önemli kariyerdir’ açıklamalarına katıldığını belirterek, "Annelik hakikaten bir kariyer, buna katılıyorum. Yalnız biz anneler on parmağımızda on marifet olduğu için kariyer de yaparız çocuk da. Çocuklar benim için en büyük değerdir, onlar için yaşıyorum" dedi.

Terzilik mesleğiyle uğraşan Sevim Söztutar da Bakan Müezzinoğlu’na içtenlikle katıldığını dile getirerek, "Benim için önce çocuklarım önemli ama bana göre bir bayan evde oturmamalı, hem işini hem çocuklarını bir arada yürütebilmeli" diye konuştu.
Edirne’de esnaflık yaptığını belirten Serpil Kaplan ise Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun, annelik kariyeri ile ilgili açıklamalarına katılmadığını belirterek, "Evli değilim, çocuğum yok. Bakana katılmıyorum. Kariyer yapmak için illa çocuk olması gerekmiyor. Çocuk farklı bir şey ve annelik çok özel ama kadınların bu devirde kariyer sahibi olması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.