Haberler

"Fransa tetikte kalmayı sürdürmeli"

Haber Tarihi: 10.01.2015

"Fransa tetikte kalmayı sürdürmeli"

ABD Başkanı Obama, Paris'teki saldırılarla ilgili konuştu. Obama, saldırılarla ilgili, "Fransa hükümeti terör tehdidiyle karşı karşıya kalmaya devam edecek, tetikte kalmayı sürdürmeli" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Paris'teki terör saldırılarıyla ilgili olarak, "Fransız yetkililerin sahadaki profesyonelliği sayesinde ivedi tehdidin sona erdiğini umuyoruz ama Fransa hükümeti terör tehdidiyle karşı karşıya kalmaya devam edecek ve tetikte kalmayı sürdürmeli" dedi.

Tennessee eyaletini ziyaret eden Obama, burada Paris’teki terör saldırılarıyla ilgili de konuştu.

Saldırının başından itibaren Fransa ile yakın temasta olduklarını belirten Obama, tüm ABD güvenlik güçleri ve terörle mücadele ekiplerine, Fransa’ya elden gelen her desteğin sağlanması talimatını verdiğini kaydetti.

Obama, Paris’teki çifte rehine krizinin sona ermesiyle ilgili olarak, "Fransız yetkililerin sahadaki profesyonelliği sayesinde ivedi tehdidin sona erdiğini umuyoruz ama Fransa hükümeti terör tehdidiyle karşı karşıya kalmaya devam edecek ve tetikte kalmayı sürdürmesi lazım, olaylar hala akışkan" diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin Fransa halkını korumak için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirttiğini anımsatan Obama, "Fransa bizim en eski müttefikimiz, Fransa halkının bilmesini istiyorum ki, ABD olarak bugün de gelecekte de sizlerin yanında olacağız, dualarımız sizlerle. Değerlerimizi, bizi dost ve müttefik olarak birbirimize bağlayan evrensel değerleri ayakta tutmak için sizlerle birlikte mücadele edeceğiz" ifadesini kullandı.

Obama, dünyanın Paris sokaklarında tekrardan terörün sadece nefret ve acı sunduğunu gördüğünü ama kendilerinin özgürlük, umut ve insanlık onurunun yanında durduklarını, Paris’in de bunu temsil ettiğini dile getirerek, terörizmin değil, bu ruhun sonsuza dek yaşayacağını bildirdi.

ABD Başkanı Obama, dün akşam da Arizona eyaletinden dönüşünde Fransa’nın Washington Büyükelçiliğine giderek başsağlığı defterini imzalamış ve deftere, "Yüzyılı aşkın süredir müttefikleri olarak, adaletin yerini bulmasının sağlanması noktasında Fransa halkının yanında olduklarını" yazmıştı.

"Değerleri birlikte savunacağız"

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Avrupa'da herkes için önemli olan değerleri birlikte savunacaklarını söyledi.

Merkel, Hamburg kentinde düzenlenen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) yönetim kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Fransız halkının bu barbarca saldırıda birlikte durmasından etkilendiğini belirtti.

"Fransız dostlarımızla birlikte acıyı hissettik" diyen Merkel, Almanya’daki insanların da basın ve din özgürlüğü gibi önemli değerleri savunmak için kalpleriyle ve tüm iradeleriyle Fransa’nın yanında duracağını kaydetti.

"Hepimiz için önemli ve yaşantımızın temeli olan değerleri Avrupa'da birlikte savunacağız" diyen Merkel, "Şimdi, bizi korkunun değil, bize önemli gelen şeylerle yönlendirildiğimizi göstermemiz lazım. Bu da bize güç verecek" şeklinde konuştu.

Merkel, Paris’te Pazar günü terör kurbanları için düzenlenecek anma yürüyüşüne katılacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın davetini kabul ettiğini belirten Merkel, "Bu dönemde birlikte durmamız Alman-Fransız dostluğunun önemli işaretidir" şeklinde konuştu.

Merkel, Almanya’daki güvenlik durumuyla ilgili olarak da, "İnsanlara şunu söyleyebiliriz: İçişleri Bakanı ve federal hükümet bu zor zamanda mümkün olan en yüksek düzeyde güvenliği sağlamak için elinden geleni yapacak" dedi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin de Pazar günü Paris’teki yürüyüşe katılacağı ifade edildi.