Haberler

"Gazetecilerin kendilerinin karar vermesi gerekir"

Haber Tarihi: 15.01.2015

"Gazetecilerin kendilerinin karar vermesi gerekir"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Türkiye'de internet sitelerine uygulnan yayın yasağını eleştirdi. Marie Harf, Türkiye'de Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed'i betimleyen kapağını yayınlayan bazı sitelere erişimin mahkeme kararıyla engellenmesini ile ilgili olarak konuştu. Harf; "İfade özgürlüğünün önünde hiçbir engel olmamalı. Neyi yayınlayıp neyi yayınlamayacaklarına gazeteciler kendileri karar verebilmeli" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Harf, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Charlie Hebdo dergisine saldıran teröristlerin Yemen'de eğitildiklerini anlatan Arap Yarımadası El Kaidesi'nin video görüntülerinin orijinal olduğunu belirtti. Arap Yarımadası El Kaidesi'nin en tehlikeli terör örgütlerinden bir olduğunu vurgulayan Harf, "Bölge dışı saldırı ve suikastlarda ne kadar acımasız olduklarını bir kez daha gördük. Kaldı ki Paris saldırısıyla aynı gün Arap Yarımadası El Kaidesi, Yemen'de 20 kişiyi öldürdü, bu kişilerin hepsi de Müslümandı" dedi.

GAZETECİLERİN KENDİLERİNİN KARAR VERMESİ GEREKİR
Harf, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin, Hazreti Muhammed'in karikatürlerini yayınlayan web sitelerine erişimi engelleme kararı ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, "Dün de belirttiğim gibi, medya kuruluşları neyi yayınlayıp neyi yayınlamayacaklarını belirlerken, kendi bağımsız ve profesyonel yargılarını kullanabilmeliler. Hepimiz de biliyoruz ki bunlar karmaşık konular, ama önünde sonunda gazetecilerin kendilerinin karar vermesi gereken konular. İfade özgürlüğü, Türk Anayasası'nın güvence altına aldığı bir konu. Bunun yalnızca Türkiye'de değil, her yerde önemli olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Harf, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın, twitter hesabından attığı mesajda, Hz. Muhammed betimlerinin 'açık bir kışkırtma' olarak değerlendirmesi ile ilgili soruyu da "Böyle betimlemelerin yayınlanması konusunda birçok kişinin çok güçlü duygular beslediğini biliyoruz. Ama yeniden söylüyorum, bu kararlar bağımsız basın kuruluşlarının kendi kendilerine verebilmeleri gereken kararlar" diye yanıtladı.

ERDOĞAN'IN TARİFİNE KATILMIYORUZ
Harf, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Paris'teki yürüyüşe katılan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu eleştiren yorumları ile ilgili bir soruyu "Yorumlardan özel olarak sormak istediğiniz bir bölüm var mı? Çünkü birçok yorum yaptı" diyerek soruyla karşılık verdi. Amerikalı gazetecinin, 'İsrail başbakanının Fransa'yı ziyaret etmesi ile ilgili bölüm' demesi üzerine Harf, "Biz, Başbakan Netanyahu'nun Paris'te öteki dünya liderlerinin yanında bulunmasının teröre karşı Fransız halkıyla anlamlı bir dayanışma mesajı olduğuna kesinlikle inanıyoruz. Dün de söylediğim gibi, biz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İsrail devletini tarif şekline katılmıyoruz" dedi.
Marie Harf, Netanyahu'nun, 'Erdoğan'ı yorumları nedeniyle hiçbir dünya liderinin kınamadığı' yönündeki tweet mesajı ile ilgili olarak da "Başka birinin kamuoyu önünde bir şey söylemeyi planlayıp planlamadığını bilmiyorum. Ama bu yorumlarla ilgili benim güçlü bir biçimde dile getirdiğim itirazımı paylaşıyorlar" diye konuştu.