Haberler

"Merkez Bankası hala neyi bekliyor"

Haber Tarihi: 16.01.2015

"Merkez Bankası hala neyi bekliyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda TÜGİK Genel Başkanı Güral ve konfederasyon üyelerini kabulünde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası ve faizle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz konusunda, "Merkez Bankası da dünya inerken sağ olsun hala olduğu yerde duruyor, inmiyor, düşürmüyor, neyi bekliyorsun sen?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, faizler konusunda, "Dünyada herkes inerken bizim Merkez Bankası sağolsun hala olduğu yerde duruyor. İnmiyor, düşürmüyor. Neyi bekliyorsun sen? Buyur, petrol fiyatları 106 dolarlardan, 110 dolarlardan şimdi 45 dolara geldi. İşte açıklamalar yapılıyor 2015-2016'da bu civarlarda dolaşacak. Hesaplar buna göre" dedi.

Erdoğan, "Bizim petrolle ilgili bu noktada sıkıntımız yok tam aksine lehine çok çok iyi bir noktadayız. Öyleyse bunun halkımıza dönüşünü, yatırımcıya dönüşünü süratle sağlamamız lazım. Ey Merkez Bankası daha neyi bekliyorsun? Şimdi diyebilirler Merkez Bankası bağımsızdır. Ben de bağımsızım. Cumhurun sesi olarak bunu yapmak, söylemek durumundayım ve gerekirse çağırıp kendileriyle de bunu oturup konuşacağız. Bu iş böyle yürümez." şeklinde konuştu.

"İsrail yönetiminin avukatlığına soyunmaları manidar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Eğer İsrail yönetimi -İsrail haklı demiyorum dikkat edin- Gazze'de, Filistin'de 2 bin 600 - 2 bin 700 insanı çoluk çocuk demeden öldürüyorsa ben onu lanetlerim, telin ederim. Bazı ülkelerin kalkıp da İsrail yönetiminin avukatlığına soyunması manidardır. Ben şunu söyledim; 'Netanyahu buraya hangi yüzle geldi, bu ikiyüzlülüktür dedim'. Şurada 2 ay önce kalkacaksın Gazze'de bombalarla orada Gazze'yi yerle bir edeceksin, 2 bin 600 insanı öldüreceksin. Fransa'ya gelen bu insanlar, liderler neredesiniz, niye sesiniz çıkmıyor? 350 bin insanın öldüğü Suriye'de nerede insanlık, niye sesiniz çıkmıyor?"