Haberler

'Çocukların evliliği İslam'a uygun değil'

Haber Tarihi: 14.01.2015

'Çocukların evliliği İslam'a uygun değil'

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, katıldığı 30'ncu İl Müftüleri istişare toplantısının ardından Edirne Vali Dursun Ali Şahin'i de makamında ziyaret etti. Çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplayan Görmez, Nurettin Yıldız'ın açıklamalarına tepki göstrerek çocukların evliliğinin İslam'a uygun olmadığını söyledi.

Valilik binası tadilatta olduğu için Milli Eğitim Müdürlüğü'nde önünde Vali Şahin ve Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan tarafından karşılanan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Valilik makamında bir süre Vali Şahin ile görüştü.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Görmez, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız'ın "6 yaşındaki çocukla evlenilebilir" açıklamasının hatırlatılması üzerine İslam dinine göre çocukların evlendirilmesinin uygun olmadığını söyledi. Diyanet İşleri Bakanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu her fırsatta bunun dinen uygun olmadığını açıkladığını kaydeden Görmez, şöyle devam etti: "Çocuk yaşta, henüz anne ve eş olmaya aday olmamış kız çocuklarını erken yaşta evlendirmek İslam dinine uygun olmadığını her fırsatta ifade etmiştir. Kuran'ı Kerim nikah-ı misak olarak değerlendirir. Misak sözleşme demektir. Sözleşme karşılıklı olmadığı takdirde ve özellikle o sözü verip anne, eş olmaya uygun olmayan bir kız çocuğu evlendirmek doğru değildir. Hala böyle bir geleceğin ülkemizde çok çok azda olsa varlığını koruyor olmasından büyük bir üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hele hele İslam dünyasında Afrika'da muhtelif yerlerde bu yanlış uygulama İslam dinine mal ediliyor. İslam dinine asla mal edilemez. Çocuk yaşta rızası alınmadan, nikah akdine imza atacak halde olmadan, anne ve eş olma kararını kendisine bırakmadan başkaları tarafından çocukken, küçükken evlendirilenler, evliliğe zorlanan kız çocukları aynı zamanda en büyük haksızlığa uğramıştır demektir. Evlilik, hem annelerin, hem babaların hem kardeşlerin herkesin bu konuda duyarlı olması gerekir." Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in ziyaretlerine, Balkanlardan gelen din adamları de eşlik etti.