Haberler

''Çanakkale'de bir arada olacağız''

Haber Tarihi: 15.01.2015

''Çanakkale'de bir arada olacağız''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bugün bir araya geldi. Ortak basın toplantısı düzenleyen iki devlet adamı önemi açıklamalarda bulundu. Toplantıda konuşan ilk isim Erdoğan oldu.

İşte o konuşmanın satırbaşları:

"TÜM DÜNYA LİDERLERİNİ ÇANAKKALE'YE DAVET ETTİK"
Bu ticaret hacmimiz 5 milyar dolar. 2023'te bunu 25 milyar dolara çıkaracağız. Yukarı Karabağ çözümüyle ilgili son bilgileri aldık. Minsk üçlüsünün samimi olmadığını görüyoruz. Onların dediklerini kabul etmemiz mümkün değil. TANAP'ın adımları atıldı. Pekin - İstanbul hattı da ilerliyor. Türkiye G20 zirvesinin lideri. Biz de kendi hakkımızı kullandık ve G20'ye Azerbaycan'ı çağırdık. Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı tüm devlet başkanlarını çağırdık. 24 Nisan'da da Aliyev kardeşimizle orada olacağız.

"ÇANAKKALE'DE BİR ARADA OLACAĞIZ"
Erdoğan'ın sözlerini bitirmesinin ardından açıklama yapan Aliyev ise şunları söyledi;

"Bugün imzalanan anlaşmalarda ileri adımlar atıldı. Türkiye G20'ye Azerbaycan'ı çağırdı. Aziz kardeşim Erdoğan'a minnettarım. 24 Nisan'da Çanakkale'de bir araya geleceğiz. Bu tarihin seçilmesi çok önemlidir. Ermenistan sulh istemiyor. Minsk grubu da bir netice alamıyor. Ermanistan işgaline devam ediyor. Azerbaycan toprak bütünlüğünü koruyacak. Türkiye - Azerbaycan kardeşliği dünyada çok önemli bir yerdedir. Gelecekte de büyük ilerlemelere sahne olacak."