Haberler

''Bu sefer polisler ayaklandı''

Haber Tarihi: 02.01.2015

''Bu sefer polisler ayaklandı''

Amerika'da bir polis okulunun mezuniyet töreninde ilginç bir olay yaşandı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Ferguson olaylarından sonra zanlı polisin serbest bırakılmasının ardından başlayan polis tartışmaları iyice alevlenmişti. Ardından New York'ta yaşanan yine siyahi bir vatandaşın bir polis tarafından öldürülüp polisin yargılanmaması son noktası olmuştu. Günlerce sokaklarda eylem yapan Amerikalıların sesini duymayan yetkililer, bir saldırganın 2 Amerikan polisini öldürüp intihar etmesiyle harekete geçti.

BU SEFER POLİSLER AYAKLANDI
Amerika'nın neredeyse tüm eyaletlerinde düzenlenen polis karşıtı eylemlerden sonra bu sefer de polisler ayaklandı. İki meslektaşlarının öldürülmesine tepki gösteren polisler geçtiğimiz günlerde yaptıkları iki eylemle deyim yerindeyse "kazan kaldırdı".

BAŞKANA SIRTLARINI DÖNDÜLER
Polislerin otoriteye karşı ilk tepkisi geçen hafta sonu iki polis için düzenlenen cenaze töreninde yaşandı. Cenazeye katılan binlerce polis kürsüye çıkıp konuşma yapan Belediye Başkanı Bill de Blasio'ya sırtını döndü. Bu hareket ABD’de önemli bir rahatsızlık ve saygısızlık sembolü. Çünkü Belediye Başkanı kent emniyet müdürünü atadığından, polisin de patronu olarak görülüyor. Sonuç olarak üniformalı polis, patrona sırtını dönmüş oluyor.

MEZUNİYET TÖRENİNDE YUHALANDI
Cenazeden iki gün sonra Belediye Başkanı bir başka eylemle protesto edildi. İki polis memurunun cinayete kurban gitmesinin ardından iki gün önceki cenaze töreninde yüzlerce polisin sırtını döndüğü Blasio, bu kez de polis akademisi mezuniyet töreninde yuhalandı.

Belediye Başkanı'nı konuşması boyunca neredeyse hiçbir polisin alkışlamaması da gözlerden kaçmadı.