Haberler

'Müslümanlar fanatizmin ilk kurbanıdır'

Haber Tarihi: 15.01.2015

'Müslümanlar fanatizmin ilk kurbanıdır'

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'te düzenlenen konferansta müslümanlık ve islam dini üzerine açıklamalar yaptı.

Ülkesinin bütün dinleri koruma vaadinde bulunduğunu söyleyen Hollande, 'Müslümanların fanatizmin en büyük kurbanı olduğunu' söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'te düzenlenen konferansta açılış konuşması yaptı. Fransa ile Arap ülkeleri arasında mevcut ekonomik ve siyasi konuların ele alındığı konferansta konuşan Hollande, Arap ülkelerine Paris’te bulunarak teröre karşı destek verdikleri için teşekkür etti. Konuşmasına İslamiyet’in demokrasi ile uyumlu olduğunu ifade ederek başlayan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Fransa’nın terör saldırıları karşısında birlik olduğunu vurguladı. Hollande, ülkesinde yaşayan Müslümanların tüm Fransızlarla aynı tarafta olduğunu ifade ederek, “Onları korumakla yükümlüyüz. Kurallar kilise, cami ve sinagog gibi ibadet yerlerine de girmeyi mecbur kılıyor. İslam karşıtı ya da Yahudi karşıtı eylemler kınanmalı ve cezalandırılmalı. Müslümanlar fanatizmin, aşırı tutuculuğun ve tahammülsüzlüğün ilk kurbanlarıdır” ifadelerini kullandı.

Paris’te geçtiğimiz hafta Charlie Hebdo dergisine ve Yahudi marketine gerçekleştirilen saldırılarda 17 kişi yaşamını yitirmişti.