Haberler

Büyük televizyonlara kısıtlama geliyor

Haber Tarihi: 15.01.2015

Büyük televizyonlara kısıtlama geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, evlerinde büyük televiyon olan vatandaşları uyardı. Televizyonların harcamasına izin veren ekektriğie kısıtılama getirilieceğini belirterek, bu kısıtlamayla yılda 8 milyonluk kar edileceğini söyledi.

Bakan Yıldız, "Türkiye’de kitap okuma oranlarının son derece düşük ama televizyon izleme oranlarının yüksek olduğunu düşünürsek belki de bizim buna daha fazla dikkat etmemiz lazım" diye konuştu. Bakanın bu sözleri büyük televizyonlar için enerji kısıtlamasına gidilebileceği şeklinde yorumlandı. Enerji kısıtlaması televizyonların görüntü performanslarını olumsuz etkileyebiliyor.

"MALİYET UNSURLARINI AZALTAN YAPIYI BİZ DAHA HIZLI UYGULAMALIYIZ"
Enerji verimliliği ve tasarrufu arttırmak için farklı ülkelerin geliştirdiği projelerden örnekler veren Bakan Yıldız, şunları söyledi: "AB üyesi ülkeler büyük ekranlı televizyonların harcamasına izin veren elektriğe sınırlama getiriyorlar. Bu bir evin içinde televizyonların elektrik tüketimi açısından kapladığı alanın yüzde onlar civarında olduğunu düşünürsek, AB üyesi ülkeler 8 milyar Euro’luk bir tasarruf öngörüyorlar. Yalnızca bir televizyon seyretmeden bahsediyoruz. Türkiye’de kitap okuma oranlarının son derece düşük ama televizyon izleme oranlarının yüksek olduğunu düşünürsek belki de bizim buna daha fazla dikkat etmemiz lazım.