Haberler

Bahçeli'den katliama tepki

Haber Tarihi: 09.01.2015

Bahçeli'den katliama tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Paris'te yaşanan saldırıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Mizahtan korkup kitaba diş bileyenle, birlik ve beraberliğe hasım olup sebepsiz yere kefen terziliği yapan aynı kaynaktan beslenir. Terör insanlığın müşterek sorunudur" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Paris'te sözde İslam adına 12 kişiyi öldürenler, bu eylemlerinin sebebi ne olursa olsun insanlığa kıymışlar, insanlığı kurşunlamışlardır. Bize düşen, böylesi bir vahşeti kararlı ve tavizsiz şekilde lanetlemektir" ifadesini kullandı.

MHP Basın Birimi'nden yapılan açıklamaya göre Bahçeli, Twitter'dan dün yaptığı açıklamada, yaşamanın sadece nefes almayla sınırlandırılamayacağını, öğrenmenin sadece kitaplara sığdırılamayacağını ve insani vasıfların sadece laf ve beyanla sağlanamayacağını ifade etti. Varoluşun bir bedeli, "Varım" demenin ahlaki ve manevi bir sorumluluğu olduğunu belirten Bahçeli, bu sorumluluk idrakinin bir canlıyı insan, bir insanı ise değerli yaptığını bildirdi.

Derisinin rengi, dilinin niteliği, doğduğu ve doyduğu yer neresi olursa olsun insanı insan yapan hasletler erir ve emilirse kaosun hakim olacağına işaret eden Bahçeli, şöyle devam etti:

"İnsanlığın ortak hafızası kaybolur, insani kazanımlar yıkım ve yozlaşma kapanına sıkışırsa dünya nimetle değil ağır bir külfetle karşılaşır. Böylece sahte yeryüzü cenneti arayışları kabusla sonlanır, barbarlık öne çıkar, barış ve beraberlik umutları uçurumdan aşağı düşer. Alaska'dan Ümit Burnu'na, Antartika'dan Barent Denizi kıyılarına, Asya steplerinden Avrupa içlerine kadar insanlık kaybederse acı kazanır. İnsanım demenin manen gerek ve yeter şartları oluşmazsa geriye yalnızca insan suretinde gezen iki ayaklı bir canlı ve canavar kalır. Bu canlı ki kafası eser Paris'te mizah dergisine saldırır, önüne kim çıkarsa mermi yağdırır. Bu canlı ki Ortadoğu'da Müslüman ve mazlum kanı döker. Ve bu canlı ki vücuduna bomba sarıp Sultanahmet'te katliam tezgahı açar, şiddet diliyle iki aylık körpe yavrumuz Elif Yaren'i öksüz bırakır."

Ölümü tadan her nefsin hikayesinin farklı olduğunu fakat öldüren, cana kıyan, kan akıtan her katilin birbirine çok benzer ortak yanları bulunduğunu aktaran Bahçeli, şu görüşlere yer verdi:

"Mizahtan korkup kitaba diş bileyenle, birlik ve beraberliğe hasım olup sebepsiz yere kefen terziliği yapan hemen hemen aynı kaynaktan beslenir. Demem odur ki terör insanlığın müşterek sorunudur. Terörist gülene, kucaklaşana, dostluk ve kardeşlik içinde soluk alana düşmandır. Paris'te sözde İslam adına 12 kişiyi öldürenler, bu eylemlerinin sebebi ne olursa olsun insanlığa kıymışlar, insanlığı kurşunlamışlardır. Bize düşen, böylesi bir vahşeti kararlı ve tavizsiz şekilde lanetlemektir. Ancak İstanbul Sultanahmet'te şehit düşen Kenan Kumaş'ın katil ve azmettiricilerini de tüm insanlığın kınaması lazımdır. Paris'te ölenin, Kerkük'te, Telafer'de, Musul'da, Bağdat'ta, Şam'da, Gazze'de, Trablus'ta ölenden üstünlüğü ve fazlası yoktur. Adalet, demokrasi, refah ve özgürlük herkes içindir. Yaşama hakkı, insana yakışır ve güvenli bir ömür herkese layıktır. Elbette inançlarımızı aşağılayan karikatür, söz, yayın ve açıklamalar kabul edilemez. Ne var ki bunlara karşı silahla mukabele insanlık dışıdır. Cami yakmakla cami yıkmak, modern kavramların altına saklanarak Türk ve İslam düşmanlığı yapmak ilkellik ve ortaçağ kafasıdır. Buna karşılık İslam kisvesi altında insan hayatını söndürmek aynı ölçüde, belki de daha da çok barbarca ve şeytanca bir fiildir."

"Maşayla ateş karıştıranlar, çakmakla barut fıçısının çevresinde gezenler, tahrikle tatmin olanların vahşet salgınından muaf olamayacakları" ifadesini kullanan Bahçeli, şunları kaydetti:

"Herkes başını iki elini arasına alıp düşünmelidir: Şiddetle huzur arasında tarafsız bölge, özerk alan, yalıtılmış bir yer yoktur. Teröristin insanlığı olmadığı gibi, dini, milliyeti de olmayacaktır. Katil her yerde katildir. Terörist her zeminde, her zamanda haindir, vicdansızdır. Paris'teki acımasızlığa hepimiz itiraz edelim; fakat Şırnak'ta, Hakkari'de ve komşu ülkelerde sökün eden fitneye da hep birlikte tepki gösterelim. En azından insan olmanın, insanca bakmanın ahlaki ve felsefi tutarlılığı bunu gerektirmektedir. Son olarak, polis memurumuz Kenan Kumaş'a Allah'tan rahmet diliyorum. Acılı ailesine ve emniyet teşkilatına başsağlığı temenni ediyorum."