Haberler

KİT Komisyonunda sert tartışma

Haber Tarihi: 14.01.2015

KİT Komisyonunda sert tartışma

Meclis Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu toplantısına CHP ve Ak Partili milletvekillerinin kavgası damga vurdu. Atatürk Orman Çiftliği hesaplarının görüşülmesi için toplanmş olan Meclis Kit Komisyonu'nda bugün tansiyon yüksekti.

Toplantıda söz dalaşı milletvekilleri arasında yaşandı. Muhalefet, çiftlik arazisi üzerine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı eleştirdi. CHP'liler, ''ihanet ediyorsunuz'' diye AK partililere, Ak partililer de muhalefete tepki gösterdi.

TBMM KİT Komisyonu'nda, Atatürk Orman Çiftliği ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 2011-2012 hesaplarının incelenmesi sırasında AK Parti ve CHP'li milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı. Tartışma sırasında 'Terbiyesizlik yapma, otur yerine, hıyara bak, çıkartın bunu dışarı' gibi sözler duyuldu.

KİT Komisyonu, Komisyon Başkanı AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay yönetiminde başladı. Sunumun ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, ATATÜRK Orman Çiftliğinin kendi kültürüne, kendi milli değerlerine ve kendi tarihine ne kadar hoyratça saldırıldığının, hukuk ihlallerinin, kişi temel hak ve sınırlarının, Anayasa, Medeni ve Miras hukuku ihlallerinin gerçekleştiği bir konu olduğuna dikkat çekti. 55 bin dönümden 33 dönüme düşen bir Atatürk Orman Çiftliğinin tartışıldığını dile getiren Gök, bu yapılırken kanun kılıfına da uydurulduğunu söyledi.

Bugün konuşulanın Türkiye'nin bir utancı olduğunu belirten Gök, "Tarihimize bir ihanettir. Atatürk'ün mirasına ihanettir, saygısızlıktır. Bir milletin tarihine, kültürüne, topraklarına ve kurucu iradesine büyük bir saygısızlıktır. Türkiye'deki rantın adıdır. Rant adına peşkeş çekilen bir araziyi konuşuyoruz" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Gök'ün konuşmasına AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören tepki gösterdi. Bunun üzerine komisyon bir anda gerildi ve AK Parti ile CHP'li milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı. Tartışmayı araya giren Komisyon Başkanı Hasan Fehmi Kinay, sonlandırdı.