Haberler

Kanada saygı duydu yayınlamadı

Haber Tarihi: 15.01.2015

Kanada saygı duydu yayınlamadı

Kanada'da CBC Televizyonu Charlie Hebdo dergisinde çıkan Hz. Muhammed karikatürünü yayınlamayacaklarını açıkladı. Söz konusu karikatürler bir kesim tarafından beğenilse de bir dine mensup insanların bu durumdan rahatsız olduklarını ve bu tazr değerlerin çok önemli ve saygı duyulması gerektiğini belli etti.

"İSLAM, PEYGAMBERİN TASVİRİNİ YASAKLIYORSA SAYGI DUMALIYIZ"
"Kanada'nın ulusal yayın kuruluşu olarak saygıyı teşvik etmek ve hoşgörü, işimizin bir parçasıdır. Dinlerin önem verdiği, saygı duyduğu şeyler vardır. Bu bazen bir heykel, bazen de bir resim olabilir. Eğer İslam, peygamberinin resminin çizilmesini yasaklıyorsa, buna da saygı duymak zorundayız. Charlie Hebdo bu konuda provokatif davrandı. Bazıları bu karikatürleri görmeden değerlendirme yapamayacağımızı söylüyor. Bunu kabul etmiyorum. O karikatürlerin varlığı bile provakasyon için yeterlidir. Bunu yayınlamak çoğunluk tarafından kabul edilen bir dine saygısızlıktır. Biz yerde yatan polisi vuran teröristlerin görüntülerini de bu düşünce ile yayınlamadık. Karikatürleri de yayınlamayacağız. Kaldı ki isteyen herkes o karikatürleri internette bulabilir."

KANADA'YA 1500 ADET YOLLANDI
Öte yandan Charlie Hebdo dergisinin, saldırının ardından yayımlanacak ve 3 milyon basılacağı açıklanan Cuma günkü nüshasından, Kanada'ya bin 500 adet geleceği öğrenildi. Derginin Kanada'da dağıtımını yapacak olan LMPI isimli dağıtım şirketinin yetkilisi Louis-Philip Vermeersch, dergilerin Toronto, Vancouver, Montreal ve Halifax'ta satışa sunulacağını açıkladı.