Haberler

The Guardian'da şok ilan

Haber Tarihi: 08.12.2014

The Guardian'da şok ilan

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden biri olan The Guardian' bugün verilen bir ilanda türkiye'deki şike faaliyetlerine UEFA'nın ve FİFA'nın henüz müdahale etmediği belirtilirken iki kurum göreve çağırıldı.

Turkish Anti-Corruption Platform isimli oluşumdan Fenerbahçe'yi çıldırtacak bir ilan verildi. UEFA'nın 2 yıl men ettiği ama kişilere ceza verilmediği vurgulanan ilanda şu ifadeler yer aldı:

"Sayın UEFA Yetkilileri, Sayın FIFA Yetkilileri. CAS şunu söylemiştir; 'Fenerbahçe, şikeden dolayı, UEFA kulüp turnuvalarından iki sene süresince ihraç edilmiştir.' Fakat, Türkiye Futbol Federasyonu UEFA ve CAS kararlarına uymayı reddetmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe'yi küme düşürmeyi reddetmiştir. UEFA Disiplin Müfettişinin; şikeye karışan şahıslara ceza verilmesini talep eden 31 Mayıs 2013 tarihli raporuna rağmen, ne UEFA ve FIFA kişilere ceza vermiştir. Sonuç olarak, şike faaliyetlerine karışan kişiler ve kulüplerin Türkiye Süper Ligi'nde mücadele etmesine müsamaha gösterilmektedir. UEFA ve FIFA sessizce izlemektedir. Neden? UEFA ve FIFA Tüzükleri'nin 2. maddesine göre, UEFA ve FIFA'nın amacı, müsabakaların veya turnuvaların bütünlüğüne zarar verebilecek veya futbolun suistimaline sebep olabilecek yöntem ve uygulamaları engellemektir. Futbol ailesi, UEFA ve FIFA'dan, Türk futbolundaki şikeye karşı sıfır tolerans ilkesini uygulamasını beklemektedir."